2. Maturidi Yesevi Otağı Kurultayı – 2015 Safranbolu

face kapak resmiMaturidi Yesevi Otağı İlmi ve Kelami Araştırmalar Derneği tarafından Türkiye ve Dünyanın her köşesinden bilim insanları, sanatçılar ve devlet adamlarının katılımlarıyla 31 Ağustos-2 Eylül 2015 tarihleri arasında Karabük ilinin Safranbolu İlçesi Özler Konferans ve Mesire Alanı’nda ‘’2. Maturidi Yesevi Otağı Kurultayı’’ yapılacaktır. Kurultay kapsamında bilimsel sempozyumlar, açık oturumlar, kültür ve sanat etkinlikleri düzenlenecektir.

KURULTAY İNTERNET SİTESİNE GİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

2. Maturidi Yesevi Otağı Kurultayı bilim insanları, sanatçılar ve devlet adamlarının katılımıyla Maturidilik ve Yesevilik konulu sempozyumla başlayacak. Konu başlığı ile ilgili akademisyenlerimiz sunumlarını yapacaklardır.

Gün sonunda Safranbolu Kent Meydanında Kültür-Sanat Şöleni başlayacak ve Türk Tarihinin kısa bir izletisi olan Türk tarihindeki liderlerin, bilim ve gönül insanlarının canlandırılacağı Zeybek Ateşi adlı özgün bir müzikal tiyatro gösterisi Türk Halk Dansları ile birlikte sahnelenecektir. Sonrasında ise Türk Dünyası müzikleri icra edilecektir.

2. gün bilimsel sempozyum ve açık oturumlarda Türk Dünyasının Sorunları ve Çözüm Önerileri konusu ele alınacak birbirinden değerli bilim insanın ve devlet adamının sunumlarına yer verilecek ayrıca Türkler ve Bilim: Dün, Bugün, Yarın adlı konferans yapılacaktır.

Program içerisinde katılımcı yazar ve sanatçılarımızın etkinliklerine de yer verilecek resim sergisi, hat-kaligrafi sergisi, çizgi roman sergisi ve müzik icraları gibi katılımcıların gönül dünyalarını şenlendirici etkinlikler yapılacaktır.

3. gün ise Türkiye’nin Sorunları ve Çözüm Önerileri konuları gündeme gelecek akademisyenlerimiz sorunlarımızın çözümüne katkı sağlamak amacıyla konularla ilgili sunumlarını yapacaklardır.

3.gün öğleden sonra kurultay katılımcılarıyla Dünya Miras Kenti Safranbolu’nun tarihi ve kültürel mekanları gezisi yapılacaktır.

Günün sonunda kapanış programı yapılacak ve 2. Maturidi Yesevi Otağı Kurultayı Sonuç Bildirisi yayınlanacaktır.

KURULTAY İNTERNET SİTESİNE GİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

İlgili Yazılar