Birlik Beraberlik Daveti-Ankara Maturidi Yesevi Otağı

Maturidi Yesevi Otağı Ankara Genel Merkezimizde Birlik ve Beraberlik Temalı Dostlarla buluşma günlerimizin bir yenisine davetlisiniz.

TARİH:23 MAYIS 2015  – SAAT:15.00 – YER: Gazi Mustafa Kemal Bulvarı Özveren Sk. Özlem Apt. No2/17 Demirtepe/Ankara
Maturidi Yesevi Bilincinde gönül kırmak yoktur. Gönüle girip Yaren olmak vardır. Sizlere haydi gelin yaren olalım Maturidi Yesevi bilinciyle dolalım. Bir Olalım İri Olalım Diri Olalım Diyoruz.
Programımız içerisinde Prof. Dr. Hanım Halilova’nın önümüzdeki günlerde yayınlanacak olan kitabı “SOYU KIRILAN KİM ? ERMENİ MESELESİ” adlı kitabının tanıtımı ve imza günü yapılacaktır. Şu an için kitapçılarda bulamayacağınız bu kitabı yazarından imzalı almak isterseniz. Birlik Beraberlik günümüze bekliyoruz.

davetiye-ankara

Ermeni meselesi :

1915’te Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşayan Ermeniler, Taşnak ve Hıncak adlı çeteler oluşturup Doğu Anadolu’daki Türk köylerini basıp oradaki köylüleri katletmiştir. Bu Ermeni isyancıların hedefi Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı ve Almanlara karşı savaşan İngiliz, Fransız, Arap ve Rus askerlere yardım etmekti. Ruslar ve Fransızlar Ermenileri ikna etmek için onlara Osmanlı İmparatorluğu’nun yerine “Büyük Ermenistan” adlı bir devletten söz etmiştir. Bu devleti gerçekleştirmek için Ermeniler Osmanlılara karşı ayaklanmıştır ve çoğu Türk ve Kürt olmak üzere 523.000 Osmanlı vatandaşı katletmiştir.
Bu olayları durdurmak için Osmanlılar (özellikle Talat Paşa) Doğu Anadolu’daki Ermenileri Osmanlı İmparatorluğu’nun vilayeti olan Suriye’ye tehcir etme kararı vermiştir.
1-Bir katliam veya soykırım emri yoktur, sadece “Doğu Cephe’deki isyancıları Suriye’ye tehcir edin” emri vardır.
2-Soykırım “bir halk veya milleti yok etmek” demektir. Ermeni Meselesi’ne bakarsak, Osmanlılar böyle birşey yapmak istememiştir.
3-Osmanlılar bütün Ermeni halkını Suriye’ye sürmedi, sadece Doğu Cephe’nin altı vilayetinde yaşayan Ermeni isyancı Taşnak ve Hıncak üyeleri tehcir etmiştir.Osmanlılar diğer vilayetlerdeki Ermenilere dokunmamıştır. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi vilayetlerde yaşayan Ermeniler rahat bırakılmıştır.
4-Osmanlıların amacı Ermeni isyancıları yok etmek değil, onları Suriye’ye tehcir etmektir. Bu yüzden Suriye’de daha halen binlerce Ermeni vardır.

Soykırım “bir halk veya milleti yok etmek” demektir. Türkiye’deki Ermenilerin durumu safsatalarını ortaya koyuyor.
Türkiye Cumhuriyeti’nde de daha halen 100.000 Ermeni kökenli vatandaş yaşamaktadır. Ermenilerin dini lideri (Ermeni Patriği) bile 1453’ten beri İstanbul’da oturmaktadır, bu Ermeni Patriği’nin Türkiye’de yüzden fazla Ermeni kilise ve okulu vardır. Ayrıca Ermenilerden Osmanlı döneminde 29 paşa, 22 bakan, 33 milletvekili, 7 büyük elçi, 11 başkonsolos yüksek devlet görevlerinde bulundu .
Görüldüğü gibi Osmanlı’da Türkiye cumhuriyeti de Ermenilere İnsanca davranmış hak ve özgürlüklerini kısıtlamamıştır. Ta ki Devlete isyan Millete Zulüm Edene kadar.

İlgili Yazılar