Gerçek Müslümanlık Elbise ile Belirlenmez

“Gerçek Müslümanlık Elbise ile Belirlenmez”

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, gerçek Müslümanlığın elbiseyle belirlenmediğini, takva boyutuna bağlı olduğunu ifade etti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Akorda Sarayı’nda Kazakistan Müslümanları Dini İdaresi (Müftülüğü) yetkililerini kabul etti. Cumhurbaşkanı Nazarbayev, radikal dini akımlarla mücadelede devletin müftülüğe destek olacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Marat Tajin, Din ve Sivil Toplum İşleri Bakanı Nurlan Yermekbayev, Başmüftü Yerjan Mayemerov ve başmüftü yardımcılarının hazır bulunduğu görüşmede Kazakistan halkının hayatında dinin özel rolü ile din ve devlet ilişkilerini düzenleme konuları değerlendirildi.

Devletin din ve vatandaşın inancı konusuna önem verdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Nazarbayev, din ve sivil toplum işleri bakanlığının bu alandaki sorunları analiz edebilmek ve destek sağlamak amacı ile özel olarak kurulduğunu belirtti.

Geçtiğimiz hafta kaleme aldığı makalesinde bilincin yenilenmesi, tarihi ve manevi zenginliklerin korunması yönünde fikirlerini sunduğunu hatırlatan Nazarbayev, ülke geleceğinin yurtseverlik, vatan sevgisi, ülkede ve bölgede hüküm süren istikrar sayesinde parlak olacağın dile getirdi ve yetkilileri bu hedef için birlikte çalışmaya davet etti.

Dijital Çağda Milli Değerler Suistimal Edilmemeli

Kazakistan KZ’den servis edilen habere göre; dijital çağda milli değerler, kültür ve geleneklerin korunması gerektiğine dikkat çeken Kazakistan Cumhurbaşkanı, zararlı dini akımlara karşı tedbirlerin alınması yönünde uyarıda bulundu. Nazarbayev, Kazakistan’ın zengin doğal kaynaklara sahip büyük bir ülke olduğunu belirterek, haset ile bakan kem gözler tarafından toplumda bölünmeler yaratmak için Hanefi mezhebinin usûl ve geleneklerine uymayan dini öğretileri sokma eğilimlerinin olduğunu ifade etti.

Yıkıcı dini öğretileri önlemek için din görevlilerinin eğitimli olmasının önemine vurgu yapan Nazarbayev, din bilgisinin yanı sıra imamların başka dinlerin özelliklerini incelemesi, fen bilimlerinden de yeterli bilgiye sahip olması gerektiğini bildirdi.

Gerçek Müslümanlık Elbise İle Belirlenmez

Genç kuşakta din konusunda cehalet tezahürlenin sıkça görüldüğüne dikkat çeken Kazak Lider, gençlerin uzun sakal bırakması ve pantolonların paçalarını kısaltması, kızların ise baştan aşağı siyah elbise giymesinin doğru dini bilgi edinmeme nedeniyle kaynaklandığını belirtti. Bu tür kılık kıyafetin Kazak Türklerinin gelenek ve kültürünü yansıtmadığını vurgulayan Nazarbayev, siyah elbise ile dinin arasında bir bağlantının olmadığını, Kazak Türklerinin siyah elbiseleri sadece yas dönemlerinde giydiğini hatırlattı ve geleneksel dini kültüre uymayan kıyafetleri yasa düzeyinde yasaklama konusunun incelenmesi yönünde talimat verdi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı ayrıca, halkın geleneklerine ve laiklik ilkelerine uymayan dini öğretilerin ülkenin geleceğine tehdit ettiğine değinerek, gerçek Müslümanlığın elbiseyle belirlenmediğini, takva boyutuna bağlı olduğunu ifade etti ve kalbinde sevgi ile merhamet olan insanların inanç sahibi olduklarını belirtti.

Uygar Dünyaya Doğru İlerlemeliyiz

Nazarbayev bununla beraber, “Biz uygar dünyaya doğru ilerlemeliyiz. Bilim ve ilimi keşfetmeliyiz. 18-19’uncu yüzyıllara kadar İslam dünyası tüm dünyanın lideri olmuştur. Bilimin kaynağı, filozoflar, doktorlar ve yazarların doğduğu yer olmuştur. Şimdi ise bu konularda lider konumunu kaybetmiştir.” diye ilim asrında yeniliklerden geri kalmamak adına nelerin yapılması gerektiğini dile getirdi.

İnternet Üzerinden Yapılan Dini Propagandaya Dikkat Edilmeli

Cumhurbaşkanı Nazarbayev ayrıca, internet üzerinden yapılan dini propagandaya da dikkat edilmesi konusunda tavsiyede bulundu. Zararlı dini akımların kendi emelleri için interneti iyi kullandığını söyleyen Nazarbayev, onlarla mücadelede iletişim teknolojilerinin kullanılması gerektiğini ifade etti ve devletin bu konuda müftülüğe destek vereceğini açıkladı.

Kaynak:turkyurduhaber.org

İlgili Yazılar