Bu Kategoridesiniz : / 03 Aralık 2016 Cumartesi 00:42

Kazakistan Endüstrisi – Ulusal Ekonomi Temeldir!

yerbolat-mamyraikhan-kazakistan-endustrisi

Hazırlayan: Yerbolat Mamyraikhan – Kazakistan, Almatı

Kazakistan Endüstrisi – Ulusal Ekonomi Temeldir!

Bu sene Kazak Ülkesinin Rus kolonisinden ayrılıp, kutsal bağımsızlığını kutlamasının 25. yılı. Bu 25 yıl içerisinde devletimiz dünyaya kendisini tanıtarak, devlet başkanı Nursultan Nazarbaev’in bilge politikaları ile siyaset sahnesinde sık sık görünmekte; Amerika, Rusya ve Çin gibi büyük devletler ile çeşitli alanlarda işbirlikleri ile liderimiz, uluslararası alanda ülkemizi başarıyla tanıtmaktadır. Kazakistan şimdi uluslararası arenada kendi yerini bulup, dünyada gelişen 50 devletler listesindeki genç bir ülkedir.

Bağımsızlığın Kazak yurduna kazandırdığı ve kazandıracağı faydalar çoktur. Bu yararlara bakacak olursak:

-Kazakistan ekonomik büyüme, nüfus artışı ve gelişme bakımından Orta Asya ve diğer komşu devletlerden ileridedir.

-Aynı zamanda Kazakistan’ın başka devletler ile geliştirdiği siyasi ilişkileri, yapıcı bir politika izlemesi, çok taraflı bağlantılar kurmaya ve bunları dengede tutmaya çalışması oldukça önemlidir. Devletimizin dış politikası ve diplomatik ilişkilerinin gelişmesi ve dünya devletlerinin Kazakistan’a oldukça önem vermesi bağımsız Kazakistan’ın dünyada önemli bir noktaya geldiğini göstermektedir.

Çalışmamızda ‘‘25 yıl içerisinde Kazakistan ekonomisinin büyümesine ve ekonomik durumun iyileşmesinde neler etkili oldu? Kazakistan endüstrisi ne kadar gelişti, ne üretti ve ihracata neler çıkarabildi? Yabancı devletlerin dikkatini çekebilecek marka yapabildi mi, ürün üretebildi mi? ’’ gibi sorulara cevap bulmaya çalışacağız.

Kazakistan endüstrisi, ulusal ekonominin en önemli alanıdır.

Bu bağlamda, ülkemiz Sovyetler Birliği yıkıldıktan sonra bağımsızlığına kavuşmuş ve o en zor durumlarda yapmış olduğu cesur seçimler ile dışarıdan yatırımlar getirerek, durgun haldeki büyük fabrikaları özelleştirerek bir kaç sene geçmeden tekrar ayağa kaldırmış ve endüstriyel faaliyetleri başlatmıştır.

Kazakistan, Sovyetler Birliği döneminde tarım hammaddesi ve gıda tedarik bölgesi olarak bilinmekteydi. Aynı zamanda kömür, petrol, demir dışı metaller ve tuz ürünlerinde de hammadde kaynağı olmuştur. Kazakistan, bu yönlerini analiz ederek sadece tarımcılıkta değil gıda, ağır ve hafif sanayide de söz sahibi olmaya başlamıştır.

Kazakistan’daki yer altı zenginlikleri ağır sanayinin gelişmesine zemin oluşturmuştur.

Çünkü ülkemizde tespit edilmiş yeraltı kaynakları bol bulunmaktadır. Bunlar; kömür, petrol, bakır, kurşun, demir, krom, nikel, tungsten, alüminyum, çinko, altın, gümüş, vanadyum, uranyum cevher kaynaklarıdır. Kazakistan, küresel bakımdan ağır sanayi için önemli bir yere sahiptir.

Kazakistan’ın dış ticaret ihracatının bir kısmı petrol – gaz grubu ve bunları takiben emtia grubu metaller ve onlardan yapılan ürünlerdir. Sektörel ihracatın portföyünde ise periyodik tablodaki tüm maddeler vardır. Metalürji ihracatının en önemli bir parçası (%52’den fazla) demirli metallerden oluşmakta, bunları takiben bakır (%28,5), çinko (%7) ve alüminyum (%4,8) gelmektedir. Kazakistan’ın metalürji ürünlerini sattığı önemli pazar alanları; Çin, Rusya, Türkiye, Japonya, İran, Almanya ve Pakistan’dır.

Gıda ve hafif sanayisindeki bazı fabrikalar ve kompleksler, Kazakistan’ın kırsal bölgelerine yerleştirilmiştir.

Gıda endüstrisi bütün sektörlerde en çok gelişenidir. Onun içinde en çok gelişeni bitkisel yağ üretimidir. Bitkisel yağ üretimi Kazakistan’ın büyük şehirlerindeki fabrikalar tarafından yapılmaktadır. Özel olarak bu sektörde yıllardır çalışan Almatı ve Karagandı şehirlerinde büyük üretim kompleksleri olan şirketlerden biri ‘‘Eurasian Foods Corporation JSC’’    olduğunu söyleyebiliriz. «Eurasian Foods Corporation» JSC Kazakistan ve Orta Asya devletlerinin gıda sanayisinde öne çıkan ve en önemli şirketlerinden biridir. Uluslararası standartlara uygun, ürün hacmi yıllık 120.000 tondan fazla olan ve yağ üreticilerin arasında ülkenin en bilinenidir. Un ve kabartma tozu kompleksleri bölgenin her yerinde karşımıza çıkmaktadır. Onlardan biri Öskemen şehrindeki ‘‘Konditer + LLP’’ şekerleme ürünler üreterek çok iyi neticeler göstermektedir. Çimkent şehrindeki ‘‘Altyn dan LLP’’ ve Pavlodar şehrindeki ‘‘Kammy group LLP’’ ülkemizdeki makarna üretiminde iyi cirolara sahiptir.

Süt üretici firmalarının çoğu tüketicilere yakın yere kurulmuştur. Yağ ve peynir üretimi, sütün bol olduğu yerlerde çok gelişmiştir. Ülkemizde sütün bol olduğu bölgeler Kuzey ve Güney bölgeleridir.

Et endüstrisi Kazakistan’da çok iyi gelişen diğer endüstri türlerindendir. Et ürünleri ve et konservelerinin üretimi hammaddeye yakın olan yerlere yerleştirilmiştir. Özel olarak Astana’daki sosis ve salam üretimi üzerine çalışan ‘‘Shortandy sausages LLP’’ fabrikası bulunmaktadır.

Hafif sanayi çok sektörlüdür. Bu endüstrisinin amacı ülkemizin halkına güzel, çeşitli ve en önemlisi yüksek kaliteli giysi ve ayakkabılar temin etmektir. Kazakistan’ın hafif sanayisi için önemli hammaddelerinden pamuk, yün ve deri giyim sektöründe önemli yere sahiptir. Pamuk, deri endüstrisi Güney bölgede yoğunlaşmıştır. Çimkent şehrindeki ‘‘Bal Textile LLP’’, ‘‘Azala textile LLP’’, ‘‘Zhibek N T LLP’’ giyim sektöründeki önemli fabrikalardandır.

Son yıllarda ulusal ağır, hafif ve gıda fabrikaları çoğalmaktadır ve “Made in Kazakhstan” etiketi ile yapılan ürünler ülke içerisinde her geçen gün artmaktadır.

Türkiye bizim için çok önemlidir.

Ticari faaliyetlerden bahsederken kardeş ülke Türkiye’den söz etmeden olmaz. Türkiye bizim için çok önemlidir. Bağımsız Kazakistan’ı ilk tanıyan ülke Türkiye olmuştur. Bağımsızlığın ilk yıllarındaki ekonomik kriz döneminde Türk iş adamları Kazakistan ekonomisinin ayakta kalmasına katkıda bulunmuşlardır. Şimdi Kazakistan’da binlerce Türk şirketi iş yapmaktadır. Ayrıca Türkiye devleti Kazakistan’a yatırım yapan devletlerin öncüsü konumundadır. Türkiye sadece yeraltı zenginliklerine yatırım yapan diğer devletler gibi değil;  Kazakistan ekonomisinin her alanına yatırım yaparak ekonomiye katkıda bulunmaktadır. Son yıllarda Kazakistan-Türkiye arasında karşılıklı ticari ilişkiler gelişmektedir.

Ticari alanda birleşmek ve anlaşma yapmak iki devletin birbirlerinin pazarına erişimini kolaylaştırmaktadır. İki taraflı anlaşmalar, yatırım ortamını iyileştirerek iki ülke ekonomisine olumlu bir ivme verecektir. 2011 Ekim ayında, Türk heyetinin ziyareti sırasında Kazakistan topraklarında ortak Kazak-Türk sanayi bölgelerinin kurulmasına yönelik bir mutabakat imzalanması bu yöndeki önemli bir adımdır. 2013-2015 yıllarında Türkiye’nin 20’den fazla şehrinde iki taraflı ortak bölgesel iş-forumları düzenlenmiştir. Geçmişten gelen soy, tarih ve kültür birliği bu iki ülke arasındaki yapılacak olan ticari, ekonomik, bilimsel anlaşmalarla gelişecek ve bu iki ülke dünyanın sayılı ülkeleri arasında yerlerini alacaklardır.

Bağımsızlığın 25. yılında kendini dünyaya tanınarak, varlığından söz ettiren Kazakistan’ın gelecekten beklentisi çoktur. Bu 25 yıl içerisinde kendini geliştirmiş ve daha geliştirecektir. Özellikle 2017 yılının Haziran ayında başkent Astana’da “Geleceğin Enerjisi” konusunda yapılacak olan Dünya EXPO sergisi ile Kazakistan’ın uluslararası arenadaki saygınlığının bir kat daha artacağı beklenmektedir.

Geleneklerine bağlı kalarak geleceğe inançla adım atan Kazakistan’ın önünün aydınlık olacağına yürekten inanıyoruz.

Hazırlayan: Yerbolat Mamyraikhan

Kazakistan, Almatı

businessbridgeconsulting@mail.ru

+7 705 287 92 04

Yazıyı Buradan İndirebilirsiniz

 benzer haberler

FELSEFEYİ ANADOLU’DA YENİDEN YURTLANDIRMAK  

FELSEFEYİ ANADOLU’DA YENİDEN YURTLANDIRMAK

İLAHİYATLARA YÖNELİK YENİ OYUNLAR  

İLAHİYATLARA YÖNELİK YENİ OYUNLAR

ALİYA İZETBEGOVİÇ’İN İSLÂMİ RÖNESANS, DİN İSTİSMARI VE TÜRKİYE TASAVVURU  

ALİYA İZETBEGOVİÇ’İN İSLÂMİ RÖNESANS, DİN İSTİSMARI VE TÜRKİYE TASAVVURU