Bilimde Bakkal Hesabı !

ısparta uçak kazası, engin arık, bilimde bakkal hesabı

Bilimde Bakkal Hesabı !

Kaynak: Sultan Uçar / Sözcü

Türkiye’nin bilimle kalkınma rotası, bir gecede yönünü kaybetti. Gece saat 01.36’yı gösterirken düşen ya da düşürülen bir uçak kazası yaşandı. Karanlık yönleriyle sayısız soruyu ardında bırakan Atlasjet uçak kazasında 14 yıl önce 6’sı bilim insanı 57 yurttaş hayatını kaybetti. Onlardan biri olan Prof. Dr. Engin Arık’ın eşi Prof. Dr. Metin Arık, uçağın düştüğü saatlerde yine bir gece yarısı aradı. “İhanet, cinayet, komplo, kasıt, kandırdı, hain, rüşvetçi, hesap ver, iç dış düşmanlar, karımı öldürdüler!” gibi ağır iddialar, kanıtlar, zihninde aydınlanmayan karanlıkları art arda sıralıyordu. Yıllar yılı cevapsız kalıp içini kemiren sorular için Profesör Arık, suskunluğunu bozdu.

MİLLET ADINA

“Türkiye kazanın ardından tam üyelik sürecinden niye çekildi? Bilim insanları boşuna mı öldü?” diye soran Arık, yedek üyeliğe geçişten dönemin Enerji Bakanı Taner Yıldız’ı sorumlu tutup, “Hocaları gitmeye ikna edemeyince iki genç hocayı kandırdı. ‘CERN’e gireceğiz ama çok para harcamayacağız’ diyerek Cumhurbaşkanını da kandırıp ülkeyi yedek üyeliğe razı etti. Türkiye’nin kayıplarını gizledi. Bunu neden yaptığını, Türk Milleti’ne açıklamak zorunda. Cevabı Yıldız’dan bekliyorum” diye sordu. Arık’ın ağır ithamlarını 40 gün önce yazdım. Halen, AKP Kayseri Milletvekili olan Yıldız, sustu. Prof. Dr. Metin Arık’ın “Türk Milleti” adına sorduğu gibi “Türk Milleti” adına cevaplanması için meclis e-posta adresine 21 soru gönderdim. 

TANRI AFFETSİN

Profesör Engin Arık ve ekibi, Türkiye’de teorik deneysel parçacık fizik hızlandırıcı üssü kuracaktı, hâlâ kurulmadı. Bilimin ülke kalkınmasına eğer bir katma değeri yoksa, yedek üye de olmayalım. Türkiye’nin yedek üyelik için 6 yılda ödediği 35.5 milyon İsviçre Frangı’nı da (524 milyon TL) vermeyin (!) İktidar, bu parayla, bilim insanlarımızı kapan kıskanç Almanlardan 8-10 Mercedes daha alır. AKP, Diyanet’e 2022 yılı için 16 milyar lira bütçe ayırırken CERN’e yıllık tam üyelik bedeli 825 milyon TL’yi Türk bilimine çok gördü. Türkiye artık bilimden kısarak, bakkal hesabıyla kâr ettiğini düşünenlerin yönettiği bir ülkedir. Bilim insanlarından bu yoklukta kimse ülkeyi kalkındıracak buluşlara imza atmasını beklemesin. Türk bilimi ve bilim yolunda yitirilen bilim insanlarının ruhuna, son 5 yılda Hazine’den 58.6 milyar lira aktarılan Diyanet de artık bir dua okur!.. 

Haberin Tamamı İçin : Sultan Uçar / Sözcü

İlgili Yazılar