Türk Tarih Müzesi 29 Ağustos’ta Açılıyor

ankara türk tarih müzesi

Türk Tarih Müzesi 29 Ağustos’ta Açılıyor

Türk Tarih Müzesi ve Parkı’nda İskit/Saka döneminden başlayarak, Göktürk kağan ve hatunlarını, 16 Türk devleti kurucularını, Selçuklu sultanlarını, Osmanlı padişahlarını, Kurtuluş Savaşı komutanlarını, büyük Türk düşünürlerini, Türk Cumhuriyetleri’ni temsil eden fikir adamlarını ve Cumhuriyet dönemi bilim insanı, şair, yazar ve sanatçılarını temsil eden heykellerin yanı sıra Ergenekon Destanı, Kürşat ve 40 Çerisi, İstanbul’un Fethi, Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşı kompozisyonları yer almaktadır. Ayrıca 4 farklı Atatürk heykeli müzeyi onurlandırmaktadır. 

Bunun yanı sıra, ünlü ressam Yaşar Zeynalov’un Ergenekon, 1071 Malazgirt Zaferi, 1453 İstanbul’un Fethi ve Kurtuluş Savaşı temalı dev panoramik resimleri, Türkiye’de ilk kez olmak üzere Göktürk dönemine ait Kül Tigin ve Tonyukuk, Uygur dönemine ait Moyun Çor, Terkin ve Dolodoy anıtlarının replikaları, tüm Türk boylarının ifade edildiği Hayat Ağacı, tüm Türk tarihinin yansıtıldığı Türk Tarih Cetveli, Türk dilinin 5 bin yıllık gelişimini anlatan Türk Dili Panosu, ünlü Türk denizcilerinin büstleri, Uygur Karız kanalları, bozkır yaşamı ve İvolga gibi Hun dönemi kentlerini tema alan tablolar bulunmaktadır. 

Tüm bunlara ek olarak; aslında uygun olarak tasarlanmış bir Kırgız Otağı, 40000 kitaplık kütüphane, 650 kişilik konferans salonu, çok amaçlı sergi salonu ve restoran/kafesi ile Türk Tarih Müzesi, bilimsel bir müze olarak ülkemizin uluslararası arenadaki tanıtımında yer alacak kült bir eser, bir kültür kompleksidir.  

Müzemizin yıllık etkinlik planları arasında özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize verilecek pedagojik formasyon destekli resim, heykel, plastik sanatlar eğitimleri ve yarışmaları, farklı konularda sergiler, bilimsel kongreler, konferanslar ve konserler yer almaktadır. Müzemiz bu anlamda bir eğitim yuvası olma özelliğine sahiptir.   

MHP Ankara Etimesgut Belediyesine Türk kültür ve tarihine hizmetlerinden dolayı Türk milleti adına şükranlarımızı sunuyoruz. Etimesgut Belediyesine çalışmalarında başarılar diler diğer belediyelere örnek olmasını bekleriz.

Türk Tarih Müzesi Fotoğrafları

Müze Resmi İnternet Sitesi: https://www.turktarihmuzesiveparki.com/tr

İlgili Yazılar