Ankara Genel Merkez Kahvaltısı

0

Maturidi Yesevi Otağı İlmi ve Kelami Araştırmalar Derneği Ankara Genel Merkezinde 2015-2016 eğitim öğretim dönemi çalışmalarının başlaması üzerine geleneksel kahvaltı organizasyonu yapıldı.
Türk Dünyasına önemli hizmetleri olan devlet büyüklerimiz, yazar, şair, sanatçı, profesör ve bir çok misafirle birlikte Türk cumhuriyetlerinden gelen öğrenciler katıldı.
Maturidi Yesevi Otağı İlmi ve Kelami Araştırmalar Derneği başkanı Oktay Acar açılış konuşmasını yaptı.1 Açılış konuşmasında yeni dönemde yapılacak olan çalışmaları anlatan Acar,özellikle Türk Cumhuriyetlerinden gelen öğrencilere de seslenerek her zaman yanlarında ve destekçileri olduklarını belirtti. Kendilerini misafir olarak değil kendilerini ev sahibi gibi görmelerini söyleyerek, onları bu çatı altında görmekten büyük mutluluk duyduğunu belirtti ve konuşmasına şu şekilde devam etti:
“Maturidi Yesevi Otağı İlmi ve Kelami Araştırmalar Derneği olarak; Kasım ayından itibaren kendi alanında uzmanlaşmış bilim insanları ile öğrencilerimizi ve Maturidi,Yesevi ve Farabi anlayışına ve felsefesine gönül veren insanları buluşturacağız. En büyük hedefimiz yeni bir nesil yaratmak. Bu nesil Maturidi,Yesevi ve Farabi sacayağından oluşan sistemle yetişecek. Maturidi,Yesevi ve Farabi yolunda ilerleyen bu nesil tüm dünyayı saracak” diyen Oktay Acar çalışmaların hızla devam ettiğini belirtti.
Maturidi Yesevi Otağı İlmi ve Kelami Araştırmalar Derneği olarak gençlere ilim ve bilim yolunu aşılamaya çalışıyoruz.Onları hakikatle yüzleştirmek istiyoruz. Gerçek bilim ve hakikat yolu ancak Maturidi,Yesevi ve Farabi çizgisi ile anlaşılabilir.

11Anlatmaya ve anlaşılmaya başladığımız bu dönemde biz ilim, bilim meş’alesini yaktık; Maturidi,Yesevi ve Farabi anlayışı ile yetişen ve bu yolda ilerleyen yeni neslimizin eline verdik.Gençlerimiz bu meş’aleyi en iyi şekilde taşıyarak tüm dünyaya yürüyor.
Maturidi Yesevi Otağı İlmi ve Kelami Araştırmalar Derneği genel başkanı Oktay Acar konuşmasına;”Maturidi,Yesevi ve Farabi anlayışının ve yolunun yaktığı bu meş’alenin bir gün tüm dünyayı aydınlatması ve tüm dünya insanlarının elinde tutması dileğimizle. Maturidi Yesevi Otağı İlmi ve Kelami Araştımalar Derneği adına hepinize teşekkür ederim.”diyerek konuşmasına son verdi.
Kahvaltının ardından Türk Cumhuriyetlerinden kardeşlerimiz Türk çalgı ve ezgileriyle eşsiz bir müzik dinletisi yaptılar.
Ardından Feyzullah Budak’ın kendisinin kaleme aldığı ve okuduğu Mağcan’a Cevap adlı şiiri katılımcıları duygulandırırken;opera sanatçısı Şakir İlyasoğulları’nın seslendirdiği tangolar programa heyecan kattı.
12:00 da başlayan organizasyon 15:00 da genel başkan Oktay Acar ın teşekkür konuşması ile sona erdi.