Türk Sanatları Sergisi Safranbolu’da Açıldı

YASEMİN YILMAZ’IN GELENEKSEL TÜRK SANATLARI SERGİSİ SAFRANBOLU’DA AÇILDI

Tarihte bir ilk olan İmam Maturidi minyatür eserinin baş eser olarak yer aldığı Tezhip ve Minyatür Sanat Sergisi Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy ve Maturidi Yesevi Otağı Yönetim Kurulu’nun Katılımıyla Safranbolu Cıngıllıoğlu Sanat Galerisinde açıldı.

Safranbolu Cıngıllıoğlu Sanat Galerisi’nde görücüye çıkan sergide tezhip eserler ve minyatürler Safranbolulu sanatseverleri bekliyor.

[supsystic-gallery id=1 position=center]

EBRU VE MİNYATÜRLER DİKKAT ÇEKİYOR

Sergide ebru sanatının icra edildiği çalışmalar da yer alıyor. Bunun yanı sıra Osmanlı Padişahı 2. Murat’ın röprodüksiyon minyatürü, şukufe tekniğiyle yapılan “İstanbul Lalesi”,  Kur’an-ı Kerim levhasından tezhip, İzmir Saat Kulesi’nin minyatürü gibi eserler görücüye çıktı.

SERGİNİN BAŞ ESERİ İMAM MATURİDİ’NİN MİNYATÜRÜ

Türk din anlayışının temellerini atan Türk toplumunun yetiştirmiş olduğu en önemli şahsiyetlerden biri olan Maturidi ve türbesinin minyatür eseri sergide başköşede yer alıyor.

MATURİDİ YESEVİ OTAĞI DERNEĞİ SANAT VE SANATÇININ YANINDA

Türk-İslam düşüncesinde bazı şahsiyetler sadece İslam anlayışı ile ilgili fikirleri bize taşımakla bilinmezler. İmamı Azam Ebu Hanife gibi Maturidi gibi Ahmet Yesevi, Hacı Bektaşı Veli gibi Orta Asya coğrafyasından çıkan bilginlerimiz bir coğrafyaya sığdırılamayan dahi insanlardır. Bu bilginler sadece bir eser yazmakla öne çıkmamışlardır. Bu insanlar içinde büyüyüp yetişmiş oldukları tarihi, kültürü ve milletimizin özelliklerini sırtında taşıyan büyük insanlardır. Türk Din anlayışımızın temelini; tasavvufi boyutuyla Yesevilik, Fıkıhi boyutuyla Hanefilik, İtikadi boyutuyla Maturidilik oluşturmaktadır. Türk Milletinin binlerce yıllık birikimini ve bahsi geçen tarihi şahsiyetlerin hayatlarından kesitleri sergi içerisinde görmeniz mümkün. Maturidi Yesevi Otağı Türk Milletinin değerli ilim ve gönül insanlarının sanat eserlerine aktarılmasını önemsiyor ve destekliyor.

[supsystic-gallery id=2 position=center]

HER MİNYATÜR AYRI BİR HİKÂYE

Türk tasavvuf anlayışı Yeseviliğin Anadolu’daki devamcıları olan Hacı Bektaşi Veli ve Yunus Emre gibi Türk insanının gönül dünyasına o arı duru Türkçeleri ile hitap eden ve milletimizin gönül dünyasında önemli bir yeri olan ilim ve gönül insanlarının hayatlarından kıssaları minyatürlerde bulacaksınız.

İLİM VE SANAT BİR ARADA

Sanat eserlerinin hikâyeleri anlatılırken aynı zamanda eserlere konu olan ilim ve gönül insanlarının Türk Milletine yapmış oldukları ilmi ve fikri katkılara da değiniliyor.

Sergi videolarını izlemek için tıklayınız

Not:Sanatçı Yasemin Yılmaz’ın internet sitesi üzerinden Sergi ve Özel Tasarım çalışmalar için iletişime geçebilirsiniz. http://tezhipminyatur.com/about.html

[supsystic-gallery id=3 position=center]

Basında yayınlanan haberler

Forumusa.com

Safranbolu Belediyesi

Haber7.com

Karabük Meydan Haber

konyaninsesi

haberci53

konhaber.com

haberler.com

memleket

fitrathaber

gastekarabuk

İlgili Yazılar