Maturidi nedir? Maturidilik mezhebi YGS’de soru oldu

Maturidi nedir? Maturidilik mezhebi YGS’de soru oldu

Maturidi Nedir? Maturidi mezhebi YGS’de soru oldu. Maturidi sorusu Twitter’da en çok konuşulan konulardan birisi oldu. Bir çok kimsenin ilk kez duyduğu Maturidilik karşısında adaylar ne cevap vereceğini şaşırdı.

YGS’de sorulan sorulardan biri de mezhep sorusuydu. Sorunun şıkları arasında yer alan Mâtürîdîlik ise adayların kafalarını karıştırdı. Din kültürü ve Ahlak bilgisi sınavında yer alan bu sorunun cevabı, bir çok aday tarafından sosyal medyada konuşulmaya başlandı. Adaylar, anlamanı bilmedikleri bu kelimenin anlamını araştırmaya başladı bile.  Mâtüridîlik, ünlü Türk din bilgini Matüridî’nin, Hanefî Mezhebi’nin kurucusu İmam-ı A’zam’ın düşüncesini tâkip eden, akla önemli bir yer veren İslam dini itikad mezhebir. Bu mezhep, Türkiye, Afganistan, Pakistan, Hindistan ve Orta Asya ülkelerinde yaygın.

Mâtürîdîlik Tweetleri Yunus Erik‏ @ErikYunus     Dikkatinizi çekiyor mu bilmem ama Hanifi-Maturidi olanlar, çaktırmadan Şafi-Eşariye dönüştürülüyor.   Korkut Üneli‏ @uneli_korkut @atadogann Hanefi caferi Şafi maliki Hanbeli amelde mezhepler maturidilik itikadi mezhep maturilik olması lazım doğru cevabın Sümeyye Polat‏ @smyy_plt   Bir TR Klasiği: Hangisi fıkhi mezhep değildir? #YGS Malikilik Şafiilik Caferilik Maturidilik Hanefilik Filiz Karagöl‏ @filizkrgll   @banktakiadam o mezhepli soru maturidilik miydi? alf a‏ @kindarbeycim    @CihangirDai maturidilik vardı bide Merve K.‏ @merve_krbg    O soru maturidilik mi bi de Medine sözleşmesi olan soru ne olacak #ygs2017

Kaynak:Ajans Konya

İlgili Yazılar