Ankara ‘da Ortak Değerler Paneli Yapıldı

ortak değerler paneli ankara
Ebu Hanife, Maturidi ve Ahmet Yesevi’de Ortak Değerler Paneli – Ankara

Ebu Hanife, Maturidi ve Ahmet Yesevi’de Ortak Değerler Panel Serimizin Ankara ayağını gerçekleştirdik.

Aydınlık bir medeniyet inşa etme yolunda bizleri yalnız bırakmayan değerli hocalarımız ilim yolculuklarında edinmiş oldukları derin birikimlerini bizlere aktardılar. Türk milletinin din anlayışının temel kurucu unsurları olan Ebu Hanife, Maturidi ve Ahmet Yesevi ‘yi halkımıza anlattılar. Panelimizde adı geçen bilginlerin temsil etmiş olduğu akılcı, maneviyatçı din anlayışını topluma hakim kılmamız gerektiğinin vurgusunu yapıldı.

Günümüzün kaos ortamından kurtuluşun çaresi akılcı, mezhepçilik yapmayan ahlak temelli bir din anlayışının topluma hakim olmasıyla mümkün olabileceği ve bu anlayışın hakim olmasının Ebu Hanife, Maturidi ve Ahmet Yesevi’nin anlaşılmasından geçtiğine dikkat çekildi.

Değerli hocalarımıza katılımlarından dolayı çok teşekkür ediyoruz.

İlim ile sanat bir arada

Panel programı öncesinde Sanatçı Yasemin Yılmaz’ın Tarihte bir ilk olan Maturidi Minyatürü’nün baş eser olarak yer aldığı Tezhip ve Minyatür sergisinin açılışı ve gösterimi yapılmıştır. Sanat eserlerinin hikâyeleri anlatılırken aynı zamanda eserlere konu olan ilim ve gönül insanlarının Türk Milletine yapmış oldukları ilmi ve fikri katkılara da değinilmiştir.

Her minyatür ayrı bir hikaye

Türk tasavvuf anlayışının önderi Ahmet Yesevi ve Yeseviliğin Anadolu’daki devamcıları olan Hacı Bektaşi Veli ve Yunus Emre gibi Türk insanının gönül dünyasına o arı duru Türkçeleri ile hitap eden ve milletimizin gönül dünyasında önemli bir yeri olan ilim ve gönül insanlarının hayatlarından kıssaları minyatürlere yansıtan Sanatçı Yasemin Yılmaz ortak değerlerimizi eserleriyle yaşattığı için ayrıca teşekkürlerimizi sunuyoruz.

ANKARA PANELİ

Tarih:11 MART 2017 SAAT:14.00
Türkiye Kamu Çalışanları Konfed. Genel Merkezi Konferans Salonu
Adres: Erzurum Mah. Talatpaşa Bul. No:160 Kat:7 Cebeci, ANKARA

Katılımcılar:
Sanatçı Yasemin YILMAZ
Prof. Dr. Hasan ONAT
Prof. Dr. Sönmez KUTLU
Prof. Dr. İsmail Hakkı ÜNAL
Prof. Dr. Hülya ALPER
Prof. Dr. Ashirbek MÜMİNOV

İlgili Yazılar