Maturidilik ve Yesevilik Sempozyumu – 2. Kurultay

matüridilik sempozyumu

Maturidilik ve Yesevilik Sempozyumu – 2. Kurultay

Maturidi Yesevi Otağı İlmi ve Kelami Araştırmalar Derneği tarafından Türkiye ve Dünyanın her köşesinden bilim insanları, sanatçılar ve devlet adamlarının katılımlarıyla 31 Ağustos-2 Eylül 2015 tarihleri arasında Karabük ilinin Safranbolu İlçesinde ‘’2. Maturidi Yesevi Otağı Kurultayı’’ yapıldı.

Kurultay kapsamında bilimsel sempozyumlar, açık oturumlar, kültür ve sanat etkinlikleri düzenlenmiştir. 2. Maturidi Yesevi Otağı Kurultayı Maturidilik ve Yesevilik konulu sempozyumla başladı Gün sonunda Safranbolu Kent Meydanında Kültür-Sanat Şöleni başladı Türk Tarihinin kısa bir izletisi olan Türk tarihindeki liderlerin, bilim ve gönül insanlarının canlandırıldığı Zeybek Ateşi gösterisi Türk Halk Dansları ile birlikte sahnelendi. 2. gün bilimsel sempozyum ve açık oturumlarda ise Türk Dünyasının Sorunları ve Çözüm Önerileri konusu ele alındı birbirinden değerli bilim insanı ve devlet adamlarının sunumlarına yer verildi.

3. gün ise Prof. Dr. Saleh Sultansoy’un En Stratejik STRATEJİ adlı konferansıyla başladı daha sonra Türkiye’nin Sorunları ve Çözüm Önerileri konuları gündeme geldi akademisyenlerimiz sorunlarımızın çözümüne katkı sağlamak amacıyla konu ile ilgili sunumlarını yaptılar. Program içerisinde katılımcı yazar ve sanatçılarımızın etkinliklerine de yer verildi resim sergisi, hat-kaligrafi sergisi, çizgi roman sergisi ve müzik icraları gibi katılımcıların gönül dünyalarını şenlendirici etkinliklere de yer verilmiştir. 3.gün öğleden sonra kurultay katılımcılarıyla Dünya Miras Kenti Safranbolu’nun tarihi ve kültürel mekanları gezisi yapılarak kurultay programı sona ermiştir.

Maturidilik ve Yesevilik Sempozyumu Sunumlarını Buradan İzleyebilirsiniz.

SEMPOZYUM: Maturidilik ve Yesevilik

1.Oturum: Maturidilik

Oturum Başkanı Prof.Dr. Alemdar Yalçın -Prof. Dr. Prof.Dr. Hasan Onat (Yeni Bir Uygarlığın İnşasında Maturidiliğin Önemi) -Prof.Dr. Şaban Ali Düzgün (İndirgemeci Yoruma Karşı Maturidi’nin Genişletici Yorum Yöntemi: Kur’an’ı Güç ve Şiddet Temelli Okumanın Kritiği) -Dr. Prof.Dr. Hülya Alper (İmamı Maturidiye Göre İnsan Onuru: Tanrının Yücelttiği Varlık Olmanın Anlamı)

2.Oturum: Maturidilik

Oturum Başkanı Prof. Dr. Şaban Ali Düzgün -Prof. Dr. Prof.Dr. Talip Özdeş (İfrat Tefrit ve Aşırılıklar Arasında Maturidi Çizgisinin Nasslara Bakışı İslam Dünyası ve Ülkemiz Açısından Önemi) -Prof. Dr. Prof Dr. Mehmet Atalan (Hanefilik ve Maturidiliğin Bektaşilik Üzerindeki Etkileri) -Yrd. Doç. Dr. Ali Karataş (Maturidi Penceresinden Müslümanların birbirine bakışına bir yol çıkar mı?)

3.Oturum: Yesevilik

Oturum Başkanı Prof.Dr. Hülya Alper -Prof. Dr. Alemdar Yalçın (Ahmet Yesevi ve Dünya Felsefesinde Üçüncü Yol) -Prof. Dr. Mehmet Şeker (Ahmet Yesevi ve Yesevilikte İnsan) -Prof.Dr. Gıyasettin Aytaş (Ahmet Yesevi’de Dört Kapı Kırk Makam)

maturidilik ve yesevilik sempozyumu
maturidilik ve yesevilik sempozyumu
maturidilik ve yesevilik sempozyumu

İlgili Yazılar